www.ddawolanieopomoc.fora.pl www.ddawolanieopomoc.fora.pl
Dorosłe dzieci alkoholików i z rodzin dysfunkcyjnych
www.ddawolanieopomoc.fora.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj  RejestracjaRejestracja  ProfilProfil  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  GalerieGalerie  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości  ZalogujZaloguj 

Fundacja DDA
Idź do strony 1, 2, 3 ... 30, 31, 32  Następny
 
Odpowiedz do tematu    Forum www.ddawolanieopomoc.fora.pl Strona Główna -> IDEA POWSTANIA FUNDACJI NA RZECZ DDA
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
sarenka_0
Moderator



Dołączył: 30 Lis 2007
Posty: 607
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 67 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Bielsko-Biała

PostWysłany: Śro 16:36, 28 Maj 2008    Temat postu: Fundacja DDA

no ciesze sie ze nieograniczamy sie tylko do rozmow w pokoju, ze probujemy cos zrobic na rzecz DDA Nie wiem czy nam sie uda zorganizowanie tej fundacji ale jesli bedziemy się starać to nawet samo juz myslenie o tym by pomagac bedzie nas mobilizowac do dzialania. Ja jestem jak najbardziej za tym pomyslem Teraz tylko trzeba pomyslec jak zorganizowac pieniazki i na co przeznaczyc oraz jak kazda fundacje tak i ta trzeba bedzie zarejestrowac i musi miec miejsce gdzie ta fundacja bedzie miala siedzibe Wiec przed nami dluga droga ale mysle ze da sie ja pokonac Wink

Post został pochwalony 1 raz

Ostatnio zmieniony przez sarenka_0 dnia Śro 16:38, 28 Maj 2008, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
darlasu




Dołączył: 21 Gru 2007
Posty: 174
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 7 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 19:46, 29 Maj 2008    Temat postu:

To jest super pomysł, myślę że można byłoby zrobić bardzo dużo w realu.
Mam pytanie czym się rożni fundacja od stowarzyszenia? i jak to działa? fundacja czy stowarzyszenie?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
sarenka_0
Moderator



Dołączył: 30 Lis 2007
Posty: 607
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 67 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Bielsko-Biała

PostWysłany: Pią 15:07, 30 Maj 2008    Temat postu:

darlasu napisał:
To jest super pomysł, myślę że można byłoby zrobić bardzo dużo w realu.
Mam pytanie czym się rożni fundacja od stowarzyszenia? i jak to działa? fundacja czy stowarzyszenie?


Różni sie statusem
Stowarzyszenie powoływana przez grupę osób może być organizacją, która zrzesza osoby prawne i fizyczne o podobnym profilu działania.
A fundacja jest organizacją zrzeszajacą tylko osoby fizyczne prowadzące działajność charytatywną w określonym celu. (tym celem może być zdrowie, sport itd...)
[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez sarenka_0 dnia Pią 16:06, 30 Maj 2008, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
sarenka_0
Moderator



Dołączył: 30 Lis 2007
Posty: 607
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 67 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Bielsko-Biała

PostWysłany: Pią 16:42, 30 Maj 2008    Temat postu: Prawo o stowarzyszeniach

USTAWA
z dnia 7 kwietnia 1989 r.


Prawo o stowarzyszeniach


W celu stworzenia warunków do pełnej realizacji gwarantowanej przepisami Konstytucji wolności zrzeszania się zgodnie z Powszechną Deklaracją Praw Człowieka i Międzynarodowym Paktem Praw Obywatelskich i Politycznych, umożliwienia obywatelom równego, bez względu na przekonania, prawa czynnego uczestniczenia w życiu publicznym i wyrażania zróżnicowanych poglądów oraz realizacji indywidualnych zainteresowań, a także uwzględniając tradycje i powszechnie uznawany dorobek ruchu stowarzyszeniowego, stanowi się, co następuje:


Rozdział 1
Przepisy ogólne


Art. 1.
1. Obywatele polscy realizują prawo zrzeszania się w stowarzyszeniach, zgodnie z przepisami Konstytucji oraz porządkiem prawnym określonym w ustawach.


2.
Prawo zrzeszania się w stowarzyszeniach może podlegać ograniczeniom przewidzianym jedynie przez ustawy, niezbędnym do zapewnienia interesów bezpieczeństwa państwowego lub porządku publicznego oraz ochrony zdrowia lub moralności publicznej albo ochrony praw i wolności innych osób.


3.
Stowarzyszenia mają prawo wypowiadania się w sprawach publicznych.



Art. 2.
1. Stowarzyszenie jest dobrowolnym, samorządnym, trwałym zrzeszeniem o celach niezarobkowych.


2.
Stowarzyszenie samodzielnie określa swoje cele, programy działania i struktury organizacyjne oraz uchwala akty wewnętrzne dotyczące jego działalności.


3.
Stowarzyszenie opiera swoją działalność na pracy społecznej członków; do prowadzenia swych spraw może zatrudniać pracowników.


Art. 3.
1. Prawo tworzenia stowarzyszeń przysługuje obywatelom polskim mającym pełną zdolność do czynności prawnych i nie pozbawionym praw publicznych.


2.
Małoletni w wieku od 16 do 18 lat, którzy mają ograniczoną zdolność do czynności prawnych, mogą należeć do stowarzyszeń i korzystać z czynnego i biernego prawa wyborczego, z tym że w składzie zarządu stowarzyszenia większość muszą stanowić osoby o pełnej zdolności do czynności prawnych.


3.
Małoletni poniżej 16 lat mogą, za zgodą przedstawicieli ustawowych, należeć do stowarzyszeń według zasad określonych w ich statutach, bez prawa udziału w głosowaniu na walnych zebraniach członków oraz bez korzystania z czynnego i biernego prawa wyborczego do władz stowarzyszenia. Jeżeli jednak jednostka organizacyjna stowarzyszenia zrzesza wyłącznie małoletnich, mogą oni wybierać i być wybierani do władz tej jednostki.


Art. 4.
1. Cudzoziemcy mający miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej mogą zrzeszać się w stowarzyszeniach, zgodnie z przepisami obowiązującymi obywateli polskich.


2.
Cudzoziemcy nie mający miejsca zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej mogą wstępować do stowarzyszeń, których statuty przewidują taką możliwość.


Art. 5.
1. Stowarzyszenia międzynarodowe mogą być tworzone na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej według zasad określonych w ustawie.


2.
Stowarzyszenia mogą należeć do organizacji międzynarodowych na warunkach określonych w ich statutach, jeżeli nie narusza to zobowiązań wynikających z umów międzynarodowych, których Rzeczpospolita Polska jest stroną.


Art. 6.
1. Tworzenie stowarzyszeń przyjmujących zasadę bezwzględnego posłuszeństwa ich członków wobec władz stowarzyszenia jest zakazane.


2.
Nikogo nie wolno zmuszać do udziału w stowarzyszeniu lub ograniczać jego prawa do wystąpienia ze stowarzyszenia. Nikt nie może ponosić ujemnych następstw z powodu przynależności do stowarzyszenia albo pozostawania poza nim.


Art. 7.
1. Przepisom ustawy nie podlegają:
1) organizacje społeczne działające na podstawie odrębnych ustaw lub umów międzynarodowych, których Rzeczpospolita Polska jest stroną,


2)
kościoły i inne związki wyznaniowe oraz ich osoby prawne,


3)
organizacje religijne, których sytuacja prawna jest uregulowana ustawami o stosunku państwa do kościołów i innych związków wyznaniowych, działające w obrębie tych kościołów i związków,


4)
komitety wyborcze utworzone w związku z wyborami do Sejmu, do Senatu, wyborem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, wyborami do Parlamentu Europejskiego lub wyborami do organów samorządu terytorialnego,


5)
partie polityczne.




2.
Do organizacji, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 3, w sprawach nie uregulowanych odrębnie stosuje się przepisy ustawy.


Art. 8.
1. Stowarzyszenie podlega obowiązkowi wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego, o ile przepis ustawy nie stanowi inaczej.


5. Nadzór nad działalnością stowarzyszeń należy do:
1) wojewody właściwego ze względu na siedzibę stowarzyszenia − w zakresie nadzoru nad działalnością stowarzyszeń jednostek samorządu terytorialnego,


2)
starosty właściwego ze względu na siedzibę stowarzyszenia − w zakresie nadzoru nad innymi niż wymienione w pkt 1 stowarzyszeniami − zwanych dalej „organami nadzorującymi”.




6. Przepisy ustawy nie naruszają uprawnień prokuratora wynikających z innych ustaw.


Rozdział 2
Tworzenie stowarzyszeń
Art. 9.

Osoby w liczbie co najmniej piętnastu, pragnące założyć stowarzyszenie, uchwalają statut stowarzyszenia i wybierają komitet założycielski.

Art. 10.
1. Statut stowarzyszenia określa w szczególności:
1) nazwę stowarzyszenia, odróżniającą je od innych stowarzyszeń, organizacji i instytucji,


2)
teren działania i siedzibę stowarzyszenia,


3)
cele i sposoby ich realizacji,


4)
sposób nabywania i utraty członkostwa, przyczyny utraty członkostwa oraz prawa i obowiązki członków,


5)
władze stowarzyszenia, tryb dokonywania ich wyboru, uzupełniania składu oraz ich kompetencje,


6)
sposób reprezentowania stowarzyszenia oraz zaciągania zobowiązań majątkowych, a także warunki ważności jego uchwał,


7)
sposób uzyskiwania środków finansowych oraz ustanawiania składek członkowskich,


8 )
zasady dokonywania zmian statutu,


9)
sposób rozwiązania się stowarzyszenia.




2.
Stowarzyszenie, które zamierza tworzyć terenowe jednostki organizacyjne, jest obowiązane określić w statucie strukturę organizacyjną i zasady tworzenia tych jednostek.


3. Osoba prawna może być jedynie wspierającym członkiem stowarzyszenia.


Art. 11.
1. Najwyższą władzą stowarzyszenia jest walne zebranie członków. W sprawach, w których statut nie określa właściwości władz stowarzyszenia, podejmowanie uchwał należy do walnego zebrania członków.


2. Statut może przewidywać zamiast walnego zebrania członków zebranie delegatów lub zastąpienie walnego zebrania członków zebraniem delegatów, jeżeli liczba członków przekroczy określoną w statucie wielkość. W takich przypadkach statut określa zasady wyboru delegatów i czas trwania ich kadencji.


3. Stowarzyszenie jest obowiązane posiadać zarząd i organ kontroli wewnętrznej.


Art. 12.
Komitet założycielski składa do sądu rejestrowego wniosek o rejestrację wraz ze statutem, listą założycieli, zawierającą imiona i nazwiska, datę i miejsce urodzenia, miejsce zamieszkania oraz własnoręczne podpisy założycieli, protokół z wyboru komitetu założycielskiego, a także informację o adresie tymczasowej siedziby stowarzyszenia.

Art. 13.
1. Wniosek o zarejestrowanie stowarzyszenia sąd rejestrowy rozpoznaje niezwłocznie, a rozstrzygnięcie powinno nastąpić nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia złożenia wniosku.


2.
Sąd rejestrowy doręcza organowi nadzorującemu odpis wniosku o rejestrację wraz z załącznikami wymienionymi w art. 12. Organ ten ma prawo wypowiedzieć się w sprawie wniosku w terminie 14 dni licząc od dnia jego doręczenia, a także przystąpić, za zgodą sądu, do postępowania jako zainteresowany.


Art. 14.
Sąd rejestrowy odmawia zarejestrowania stowarzyszenia, jeżeli nie spełnia ono warunków określonych w ustawie.

Art. 15.
1. Sąd rejestrowy przed wydaniem postanowienia o zarejestrowaniu stowarzyszenia, jeżeli uzna za niezbędne dokonanie dodatkowych ustaleń, wyznacza w tym celu posiedzenie wyjaśniające.


2.
Na posiedzenie wyjaśniające sąd rejestrowy wzywa uczestników postępowania.


Art. 16.
Sąd rejestrowy wydaje postanowienie o zarejestrowaniu stowarzyszenia po stwierdzeniu, że jego statut jest zgodny z przepisami prawa i założyciele spełniają wymagania określone ustawą.

Art. 17.
1. Stowarzyszenie uzyskuje osobowość prawną i może rozpocząć działalność z chwilą wpisania do Krajowego Rejestru Sądowego.
1a. Terenowa jednostka organizacyjna, o której mowa w art. 10 ust. 2, może uzyskać osobowość prawną, jeżeli statut stowarzyszenia to przewiduje.


3.
O wpisaniu stowarzyszenia do Krajowego Rejestru Sądowego sąd rejestrowy zawiadamia założycieli oraz organ nadzorujący, przesyłając jednocześnie temu organowi statut.


4.
Postępowanie w sprawach o wpis stowarzyszenia do rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej do Krajowego Rejestru Sądowego jest wolne od opłat sądowych.


Art. 20.
1. Zarząd terenowej jednostki organizacyjnej stowarzyszenia jest obowiązany, w terminie 14 dni od chwili jej powołania, zawiadomić o tym organ nadzorujący właściwy ze względu na siedzibę tej jednostki, podając skład zarządu i adres siedziby jednostki, oraz doręczyć statut stowarzyszenia.


2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio w razie zmian w składzie zarządu i adresie siedziby terenowej jednostki organizacyjnej stowarzyszenia oraz w statucie stowarzyszenia.


Art. 21.
Zarząd stowarzyszenia ma obowiązek niezwłocznie zawiadomić sąd rejestrowy o zmianie statutu. W sprawie wpisania do rejestru zmiany statutu stowarzyszenia stosuje się odpowiednio zasady i tryb przewidziane dla rejestracji stowarzyszenia.

Art. 22.
1. Stowarzyszenia w liczbie co najmniej trzech mogą założyć związek stowarzyszeń. Założycielami i członkami związku mogą być także inne osoby prawne, z tym że osoby prawne mające cele zarobkowe mogą być członkami wspierającymi.


2.
Do związków, o których mowa w ust. 1, stosuje się odpowiednio przepisy ustawy.


Rozdział 3
Nadzór nad stowarzyszeniami
Art. 25.

Organ nadzorujący ma prawo:


1) żądać dostarczenia przez zarząd stowarzyszenia, w wyznaczonym terminie, odpisów uchwał walnego zebrania członków (zebrania delegatów),


3)
żądać od władz stowarzyszenia niezbędnych wyjaśnień.


Art. 26.
W razie niezastosowania się stowarzyszenia do wymagań określonych w art. 25, sąd na wniosek organu nadzorującego może nałożyć grzywnę w wysokości jednorazowo nie wyższej niż 5 000 zł. Od grzywny można zwolnić, jeżeli po jej wymierzeniu stowarzyszenie niezwłocznie zastosuje się do wymagań organu nadzorującego. Stowarzyszenie, w terminie 7 dni, może wystąpić do sądu o zwolnienie od grzywny.

Art. 27.
Organem nadzorującym terenową jednostkę organizacyjną stowarzyszenia jest organ określony w art. 8 ust. 5, właściwy ze względu na siedzibę tej jednostki.

Art. 28.
W razie stwierdzenia, że działalność stowarzyszenia jest niezgodna z prawem lub narusza postanowienia statutu w sprawach, o których mowa w art. 10 ust. 1 i 2, organ nadzorujący, w zależności od rodzaju i stopnia stwierdzonych nieprawidłowości, może wystąpić o ich usunięcie w określonym terminie, udzielić ostrzeżenia władzom stowarzyszenia, wystąpić do sądu o zastosowanie środka określonego w art. 29.

Art. 29.
1. Sąd, na wniosek organu nadzorującego lub prokuratora, może:
1) udzielić upomnienia władzom stowarzyszenia,


2)
uchylić niezgodną z prawem lub statutem uchwałę stowarzyszenia,


3)
rozwiązać stowarzyszenie, jeżeli jego działalność wykazuje rażące lub uporczywe naruszanie prawa albo postanowień statutu i nie ma warunków do przywrócenia działalności zgodnej z prawem lub statutem.




2. Sąd rozpoznając wniosek, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, może na wniosek lub z własnej inicjatywy wydać zarządzenie tymczasowe o zawieszeniu w czynnościach zarządu stowarzyszenia, wyznaczając przedstawiciela do prowadzenia bieżących spraw stowarzyszenia.


3.
Rozpoznając wniosek o rozwiązanie stowarzyszenia, sąd może zobowiązać władze stowarzyszenia do usunięcia nieprawidłowości w określonym terminie i zawiesić postępowanie. W razie bezskutecznego upływu terminu, sąd, na wniosek organu nadzorującego lub z własnej inicjatywy, podejmie zawieszone postępowanie.


Art. 30.
1. Jeżeli stowarzyszenie nie posiada zarządu zdolnego do działań prawnych, sąd, na wniosek organu nadzorującego lub z własnej inicjatywy, ustanawia dla niego kuratora.


2.
Kurator jest obowiązany do zwołania w okresie nie dłuższym niż 6 miesięcy walnego zebrania członków (zebrania delegatów) stowarzyszenia w celu wyboru zarządu. Do czasu wyboru zarządu, kurator reprezentuje stowarzyszenie w sprawach majątkowych wymagających bieżącego załatwienia.


3.
Wynagrodzenie kuratora pokrywa się z majątku stowarzyszenia.


Art. 31.
Na wniosek organu nadzorującego sąd wydaje postanowienie o rozwiązaniu stowarzyszenia, w razie gdy:

1) liczba członków stowarzyszenia zmniejszyła się poniżej liczby członków wymaganych do jego założenia,


2)
stowarzyszenie nie posiada przewidzianych w ustawie władz i nie ma warunków do ich wyłonienia w okresie nie dłuższym niż rok.


Art. 32.
Postanowienie o zastosowaniu środka określonego w art. 29 ust. 1 i art. 31 sąd, w składzie jednego sędziego jako przewodniczącego oraz dwóch ławników, wydaje po przeprowadzeniu rozprawy.

Rozdział 4
Majątek stowarzyszenia
Art. 33.

1. Majątek stowarzyszenia powstaje ze składek członkowskich, darowizn, spadków, zapisów, dochodów z własnej działalności, dochodów z majątku stowarzyszenia oraz z ofiarności publicznej.


2.
Stowarzyszenie, z zachowaniem obowiązujących przepisów, może przyjmować darowizny, spadki i zapisy oraz korzystać z ofiarności publicznej.


Art. 34.
Stowarzyszenie może prowadzić działalność gospodarczą, według ogólnych zasad określonych w odrębnych przepisach. Dochód z działalności gospodarczej stowarzyszenia służy realizacji celów statutowych i nie może być przeznaczony do podziału między jego członków.

Art. 35.
Stowarzyszenie może otrzymywać dotację według zasad określonych w odrębnych przepisach.

Rozdział 5
Likwidacja stowarzyszeń
Art. 36.

1. W razie rozwiązania się stowarzyszenia na podstawie własnej uchwały, likwidatorami stowarzyszenia są członkowie jego zarządu, jeżeli statut lub, w razie braku odpowiednich postanowień statutu, uchwała ostatniego walnego zebrania członków (zebrania delegatów) tego stowarzyszenia nie stanowi inaczej.


2.
W razie rozwiązania stowarzyszenia przez sąd, zarządza on jego likwidację, wyznaczając likwidatora.


Art. 37.
1. Obowiązkiem likwidatora jest przeprowadzenie likwidacji w możliwie najkrótszym czasie, w sposób zabezpieczający majątek likwidowanego stowarzyszenia przed nieuzasadnionym uszczupleniem.


2. Likwidator w szczególności powinien:
1) zawiadomić sąd o wszczęciu likwidacji i wyznaczeniu likwidatora, z podaniem swego nazwiska, imienia i miejsca zamieszkania, jeżeli nie zachodzą warunki określone w art. 36 ust. 2,


2) dokonywać czynności prawnych niezbędnych do przeprowadzenia likwidacji, podając do publicznej wiadomości o wszczęciu postępowania likwidacyjnego,


3) po zakończeniu likwidacji zgłosić sądowi wniosek o wykreślenie stowarzyszenia z Krajowego Rejestru Sądowego.




3. Jeżeli likwidacja nie zostanie zakończona w ciągu roku od dnia jej zarządzenia, likwidatorzy przedstawiają przyczyny opóźnienia sądowi, który w razie uznania opóźnienia za usprawiedliwione przedłuża termin likwidacji lub zarządza zmianę likwidatorów.


Art. 38.
Majątek zlikwidowanego stowarzyszenia przeznacza się na cel określony w statucie lub w uchwale walnego zebrania członków (zebrania delegatów) o likwidacji stowarzyszenia. W razie braku postanowienia statutu lub uchwały w tej sprawie, sąd orzeka o przeznaczeniu majątku na określony cel społeczny.

Art. 39.
Koszty likwidacji pokrywa się z majątku likwidowanego stowarzyszenia.

Rozdział 6
Stowarzyszenia zwykłe
Art. 40.
1. Uproszczoną formą stowarzyszenia jest stowarzyszenie zwykłe, nie posiadające osobowości prawnej.


2.
Osoby w liczbie co najmniej trzech, pragnące założyć stowarzyszenie zwykłe, uchwalają regulamin działalności, określając w szczególności jego nazwę, cel, teren i środki działania, siedzibę oraz przedstawiciela reprezentującego stowarzyszenie.


3.
O utworzeniu stowarzyszenia zwykłego jego założyciele informują na piśmie właściwy, ze względu na przyszłą siedzibę stowarzyszenia, organ nadzorujący, podając dane, o których mowa w ust. 2.


Art. 41.
1. Sąd rejestrowy, na wniosek organu nadzorującego lub prokuratora, może zakazać założenia stowarzyszenia zwykłego, jeżeli nie spełnia ono warunków określonych w art. 16. Art. 14 ust. 2 stosuje się odpowiednio.


2.
Jeżeli w ciągu 30 dni od dnia uzyskania informacji o założeniu stowarzyszenia zwykłego nie zakazano jego działalności, może ono rozpocząć działalność.


Art. 42.
1. Stowarzyszenie zwykłe nie może:
1) powoływać terenowych jednostek organizacyjnych,


2) łączyć się w związki stowarzyszeń,


3) zrzeszać osób prawnych,


4) prowadzić działalności gospodarczej,


5) przyjmować darowizn, spadków i zapisów oraz otrzymywać dotacji, a także korzystać z ofiarności publicznej.




2. Stowarzyszenie zwykłe uzyskuje środki na swoją działalność ze składek członkowskich.


Art. 43.
W sprawach nie uregulowanych odmiennie w tym rozdziale do stowarzyszenia zwykłego stosuje się odpowiednio przepisy ustawy, z tym że:

1) nie stosuje się przepisów art. 9-13, art. 14 ust. 1, art. 17, art. 20, art. 22-24, art. 27, art. 30 i art. 31 pkt 2,


2)
ilekroć w ustawie jest mowa o statucie, należy przez to rozumieć regulamin stowarzyszenia zwykłego.


Rozdział 7
Przepisy szczególne, zmiana przepisów obowiązujących oraz przepisy przejściowe i końcowe
Art. 44.
1. Ograniczenia we wstępowaniu żołnierzy w czynnej służbie wojskowej i junaków odbywających zasadniczą służbę w obronie cywilnej oraz funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej do stowarzyszeń, a także uczestniczeniu w ich działalności, określają odrębne ustawy.


2. Działalność stowarzyszeń na terenach i w obiektach znajdujących się w zarządzie lub użytkowaniu organów wojskowych albo resortu spraw wewnętrznych wymaga zezwolenia, odpowiednio, Ministra Obrony Narodowej lub Ministra Spraw Wewnętrznych albo organów przez nich określonych.


Art. 45.
Osoby pragnące założyć stowarzyszenie prowadzące działalność bezpośrednio związaną z obronnością albo bezpieczeństwem państwa lub ochroną porządku publicznego są obowiązane uzgodnić zakres tej działalności, odpowiednio, z Ministrem Obrony Narodowej lub Ministrem Spraw Wewnętrznych albo organami przez nich określonymi.

Art. 51.
1. Do czasu odrębnego uregulowania statusu prawnego związków wyznaniowych oraz zakonów i kongregacji duchownych, do których miały zastosowanie przepisy rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 października 1932 r. − Prawo o stowarzyszeniach (Dz.U. Nr 94, poz. 808, z 1946 r. Nr 4, poz. 30, z 1949 r. Nr 41, poz. 293 i Nr 45, poz. 335, z 1950 r. Nr 44, poz. 401 i Nr 53, poz. 489, z 1964 r. Nr 41, poz. 276 oraz z 1985 r. Nr 36, poz. 167), stosuje się wobec nich przepisy tego rozporządzenia.


2. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do nowo powstających związków wyznaniowych oraz zakonów i kongregacji duchownych.


Art. 52.
1. Działające w dniu wejścia ustawy w życie stowarzyszenia zarejestrowane i stowarzyszenia wyższej użyteczności stają się stowarzyszeniami w rozumieniu jej przepisów. Statuty tych stowarzyszeń, stanowiące podstawę ich działania, zachowują moc z zastrzeżeniem ust. 2.


2. Tracą moc postanowienia statutów stowarzyszeń, o których mowa w ust. 1, sprzeczne z przepisami ustawy.


Art. 55.
1. W sprawach uregulowanych niniejszą ustawą, nie zakończonych decyzją ostateczną przed dniem jej wejścia w życie, stosuje się przepisy tej ustawy.


2.
Postępowanie likwidacyjne stowarzyszeń wszczęte przed dniem wejścia ustawy w życie prowadzi się na podstawie dotychczasowych przepisów.


Art. 56.
Tracą moc:

1) rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 października 1932 r. − Prawo o stowarzyszeniach (Dz.U. Nr 94, poz. 808, z 1946 r. Nr 4, poz. 30, z 1949 r. Nr 41, poz. 293 i Nr 45, poz. 335, z 1950 r. Nr 44, poz. 401 i Nr 53, poz. 489, z 1964 r. Nr 41, poz. 276 oraz z 1985 r. Nr 36, poz. 167), z zastrzeżeniem art. 51 niniejszej ustawy,


2) dekret z dnia 5 sierpnia 1949 r. o zmianie niektórych przepisów prawa o stowarzyszeniach (Dz.U. Nr 45, poz. 335), z wyjątkiem art. 2 ust. 2 lit. a) i c).


Art. 57.
Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.


Post został pochwalony 1 raz

Ostatnio zmieniony przez sarenka_0 dnia Pią 17:02, 30 Maj 2008, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
SolAngelika




Dołączył: 01 Gru 2007
Posty: 105
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 13 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 13:32, 02 Cze 2008    Temat postu: Fundacje a stowarzyszenia

sarenka_0 napisał:

Różni sie statusem
Stowarzyszenie powoływana przez grupę osób może być organizacją, która zrzesza osoby prawne i fizyczne o podobnym profilu działania.
A fundacja jest organizacją zrzeszajacą tylko osoby fizyczne prowadzące działajność charytatywną w określonym celu. (tym celem może być zdrowie, sport itd...)
[link widoczny dla zalogowanych]



Podstawowymi formami w których możemy się odnaleźć ze swoją aktywnością i pomysłami są stowarzyszenia i fundacje. O co w nich chodzi i czym się różnią?

-Stowarzyszenie jest to dobrowolnie zrzeszona grupa osób, których łączy chęć realizacji wspólnego celu.
-Fundacja to instytucja, która posiada oraz pozyskuje majątek, mający służyć realizacji jakiegoś celu


W przypadku stowarzyszenia potrzeba piętnaście osób, które się dogadają co do wspólnego celu i powołają stowarzyszenie. Potrzeba zatem przyjaciół, których łączy jakaś idea, pomysł, wspólne przedsięwzięcie.
Do założenia fundacji potrzebna jest osoba, która powoła fundację. Taką osobę nazywamy fundatorem. To fundator decyduje, jakie cele ma realizować fundacja. Oczywiście fundacje, aby móc skutecznie realizować swoje cele muszą często po-zyskiwać nowe środki, ponieważ środki fundatora mają często tylko symboliczne znaczenie

Stowarzyszenie -

Osoby

Członków / założycieli musi być co najmniej 15. Osoby te muszą być obywatelami polskimi (także cudzoziemcy, którzy mają stałe miejsce zamieszkania w Polsce), mieć ukończone 18 lat, nie być niepoczytalnymi oraz nie pozbawionymi praw publicznych.Członkami / założycielami mogą być też cudzoziem-y, którzy nie mają stałego miejsca zamieszkania na terytorium RP, ale jeśli status stowarzyszenia tak sta-nowi.Członkami (ale nie założycielami) mogą być też osoby, które ukończyły 16 lat, ale w zarządzie stowarzyszenia większość muszą stanowić osoby pełnoletnie. Osoby poniżej 16 lat mogą, za zgodą przedstawicieli ustawowych, należeć do stowarzyszeń według zasad określonych w ich statutach, bez prawa udziału w głosowaniu na walnych zebraniach członków oraz bez korzystania z czynnego i biernego prawa wyborczego do władz stowarzyszenia. Jeżeli jednak jednostka organizacyjna stowarzyszenia zrzesza wyłącznie małoletnich, mogą oni wybierać i być wybierani do władz tej jednostki.Osoba prawna może być jedynie wspierającym człon-kiem stowarzyszenia - nie ma prawa głosu w organach stowarzyszenia.

Majątek

Stowarzyszenie jest korporacją, tj. zrzeszeniem osób, które chcą zrealizować określone wspólne zadania. Czynnikiem podstawowym dla stowarzyszenia - dobrowolnej korporacji o celach niezarobkowych są zatem członkowie i stosunek członkostwa, a nie majątek

Działalność gospodarcza

Stowarzyszenie jest organizacją o charakterze niezarobkowym, tzn. dochód z działalności gospodarczej stowarzyszenia ma służyć działalności statutowej i nie może on być przeznaczony do podziału między jego członków. Stowarzyszenia mogą prowadzić działalność gospodarczą we wszystkich dziedzinach, z pewnymi wyjątkami, które określa Prawo o działalności gospodarczej.






Fundacja

Osoby
Założycielem fundacji może być jedna, dwie lub więcej osób. Osoba (osoby), zwana fundatorem, musi złożyć, w formie aktu notarialnego, oświadczenie woli o ustanowieniu fundacji.Fundacja może być też ustanowiona w testamencie.Fundatorami mogą być wszelkie osoby fizyczne, bez względu na obywatelstwo i miejsce zamieszkania oraz osoby prawne. Nie można być członkiem fundacji, a jedynie działać w jej strukturach. Fundusz założycielski musi wynosić co najmniej 1000 złotych


Majątek
Podstawą działania fundacji jest majątek, przeznaczony przez założyciela lub założycieli, tj. fundatorów, na określone cele. W skład majątku mogą wchodzić pieniądze, papiery wartościowe, ruchomości, nieruchomości. Prawo wymaga, aby w akcie ustanowienia fundacji fundator wykazał składniki majątkowe przeznaczone na realizację celu fundacji i aby statut fundacji określał jej majątek. Jeżeli fundacja chce prowadzić działalność gospodarczą fundusz założycielski musi wynosić co najmniej 2000 złotych.

Działalność gospodarcza

Jeżeli fundacja chce prowadzić działalność gospodarczą to musi dysponować kapitałem w wysokości co najmniej 1000 zł. Kapitał na działalność gospodarczą nie może być wyższy niż połowa funduszu założycielskiego, czyli fundusz założycielski musi wynosić co najmniej 2000 zł. Statut fundacji musi wyraźnie określać zakres i zasady działalności gospodarczej przez nią prowadzonej. Działalność ta może być prowadzona tylko w rozmiarach służących celom fundacji. Przedmiot działalności gospodarczej musi być jasno sprecyzowany, ale zgodnie z orzeczeniemm SN z 2000 r. (I CKN 886/98; OSNC nr 6, poz. 91 - patrz poniżej) z ustawowego wymagania prowadzenia działalności gospodarczej w rozmiarach służących realizacji celów fundacji nie wynika bezwzględny zakaz pokrywania się przedmiotu działalności gospodarczej fundacji z przedmiotem jej działalności statutowej. Działalność gospodarcza ma charakter pomocniczy wobec działalności statutowej, tzn. że nie może być traktowana jako sposób realizacji celu fundacji.


1) STOWARZYSZENIE ZWYKŁE
Stowarzyszenie może działać jako stowarzyszenie zwykłe (art. 40-43 ustawy prawo o stowarzyszeniach). Mogą je utworzyć co najmniej 3 osoby. Uchwalają one nazwę, cele, określają regulamin działalności (pełni taką rolę jak statut w stowarzyszeniu zarejestrowanym), siedzibę i wybierają swojego przedstawiciela, który będzie reprezentował stowarzyszenie. Następnie zgłaszają (pisemnie) utworzenie stowarzyszenia do organu nadzorującego (zwykle jest to wydział spraw obywatelskich w starostwie powiatowym, właściwym ze względu na przyszłą siedzibę). Stowarzyszenie zwykłe może rozpocząć działalność, jeśli w ciągu 30 dni od dnia uzyskania informacji o założeniu stowarzyszenia zwykłego, w starostwie powiatowym nie zostanie wydany zakaz jego działalności (np. z powodu niezgodności regulaminu z przepisami prawa).

Stowarzyszenie zwykłe nie może (art. 42):

powoływać swoich oddziałów terenowych,
łączyć się w związki stowarzyszeń,
zrzeszać osób prawnych,
prowadzić działalności gospodarczej,
przyjmować darowizn, spadków, zapisów, otrzymywać dotacji, korzystać z ofiarności publicznej; jedynymi dozwolonymi przez Ustawę przychodami stowarzyszeń zwykłych są składki członkowskie.
Taka formuła utworzenia stowarzyszenia jest więc prosta, ale powstałe stowarzyszenie zwykłe ma ograniczone możliwości podejmowania czynności prawnych. Mówiąc językiem prawnym - stowarzyszenie zwykłe nie jest podmiotem praw i obowiązków w zakresie prawa cywilnego (nie ma zdolności prawnej) oraz nie ma zdolności do czynności prawnych. Za zobowiązania związane z działalnością stowarzyszenia odpowiadają całym swoim majątkiem ci członkowie stowarzyszenia, którzy je zaciągnęli.

Jednak stowarzyszenie zwykłe jest organizacją społeczną - oznacza to, że ma zdolność sądową, czyli może występować przed sądem jako strona, w sprawach związanych z celami zapisanymi w swoim regulaminie (art. 64 k.p.c.).

Organem nadzoru dla stowarzyszenia zwykłego, tak jak dla stowarzyszenia zarejestrowanego, jest starosta (lub prezydent miasta, jeśli stowarzyszenie ma siedzibę w mieście na prawach powiatu).


KRS
Stowarzyszenia zwykłe nie podlegają rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym. Do rozpoczęcia działalności wymagane jest tylko zgłoszenie faktu jego powstania do starosty powiatu, ale to nie jedyne obowiązki związane z rejestracją.

NIP
Stowarzyszenie zwykłe jako jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, podlega obowiązkom Ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników z dnia 13 października 1995 roku. Zgodnie z art. 2 tej Ustawy obowiązkowi ewidencyjnemu podlegają (oraz otrzymują numery identyfikacji podatkowej NIP) właśnie jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które na podstawie odrębnych ustaw są podatnikami oraz płatnikami podatków i składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne. Nie zmienia tego obowiązku fakt, że organizacja taka może nigdy nikogo nie zatrudni oraz że jej wszystkie możliwe przychody to składki członkowskie, które są zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych (art. 17 ust. 1 pkt 40 Ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych).

Warunkiem koniecznym uzyskania NIP jest wcześniejsze zgłoszenie do Głównego Urzędu Statystycznego i otrzymanie tam numeru REGON.

Konto bankowe
Konto bankowe będzie stowarzyszeniu niezbędne przy zatrudnianiu osób, za które organizacja musi odprowadzić zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych i ewentualnie opłacać składki do ZUS.

Księgowość i sprawozdawczość
Stowarzyszenia zwykłe muszą prowadzić taką samą księgowość jak stowarzyszenia nieprowadzące działalności gospodarczej i zarejestrowane w KRS. Wynika to z faktu, że ustawa o rachunkowości, podobnie jak ustawa podatkowa, nie wyłącza z obowiązków księgowych stowarzyszeń zwykłych. Zatem powinny one prowadzić bieżącą księgowość. Obowiązują je również te same wymogi w zakresie sprawozdawczości. Oznacza to między innymi, że muszą sporządzić roczne sprawozdanie finansowe, zgodne z rozporządzeniem ministra finansów o szczególnych zasadach rachunkowości organizacji nieprowadzących działalności gospodarczej i złożyć je do właściwego urzędu skarbowego wraz z roczną deklaracją CIT-8.

Obowiązki stowarzyszenia zwykłego wobec urzędów co do składania sprawozdań z działalności nie różną się więc zasadniczo od obowiązków stowarzyszenia nieprowadzącego działalności gospodarczej, zarejestrowanego w KRS. Podlegają one tym samym rygorom prawnym co do prowadzenia księgowości i sprawozdawczości wobec instytucji nadzoru.

*****

2) STOWARZYSZENIE ZAREJESTROWANE
Może okazać się, że w zależności od tego jakiego rodzaju działalność chcemy prowadzić, akurat w naszym przypadku warto pomyśleć o założeniu stowarzyszenia zarejestrowanego. Formalności z tym związane nie są tak bardzo skomplikowane, chociaż trzeba pamiętać, że nie ominie nas kilka wizyt w urzędach. Zakładaniu i rejestracji stowarzyszeń poświęcona jest cała broszura z serii 3w - "Jak założyć stowarzyszenie?".

Jeśli zdecydujemy się na rejestrację stowarzyszenia - warto też skontaktować się z organizacją działającą blisko siedziby zakładanego stowarzyszenia. Być może będzie ona w stanie udzielić praktycznych rad, także odnośnie rejestracji.


Post został pochwalony 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
darlasu




Dołączył: 21 Gru 2007
Posty: 174
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 7 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 7:22, 03 Cze 2008    Temat postu:

Nie wgłębiałem się zbytnio w treść, ale mam takie przeczucie że towarzystwo chyba byłoby dobre na początek, zwłaszcza jeśli chodzi o ilość wymagań, to jest moje zdanie z tego co przeczytałem .

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
wciaztensam_




Dołączył: 25 Mar 2008
Posty: 233
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 18 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Człowiek Gór

PostWysłany: Wto 14:22, 03 Cze 2008    Temat postu:

darlasu napisał:
Nie wgłębiałem się zbytnio w treść, ale mam takie przeczucie że towarzystwo chyba byłoby dobre na początek, zwłaszcza jeśli chodzi o ilość wymagań, to jest moje zdanie z tego co przeczytałem .




Raczej stwowarzyszenie darlasu, towarzystwo to jest nie złe w pokoju :)


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
SolAngelika




Dołączył: 01 Gru 2007
Posty: 105
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 13 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 11:55, 04 Cze 2008    Temat postu: wolontariat

darlasu napisał:
Nie wgłębiałem się zbytnio w treść, ale mam takie przeczucie że towarzystwo chyba byłoby dobre na początek, zwłaszcza jeśli chodzi o ilość wymagań, to jest moje zdanie z tego co przeczytałem .


Jeżeli ktokolwiek myśli o założeniu czegokolwiek, podstawą jest DOKŁADNE zagłebienie się we wszystkie możliwe dokumenty, które mówią o danej działalności, każdy jeden dokument sygnowany jest czyimś podpisem, ktoś za to odpowiada i jeżeli jesteś przedstawicielem stowarzyszenia zarejestrownego, podlegasz zwierzchnictwu i dostajesz jakiekolwiek środki, musisz wiedzieć jak to rozliczyć i przedstawic. Poza tym, jeżeli chodzi o wolontariuszy w pełnym tego słowa znaczeniu, on tez ma prawa, pracuje dla ideii i z dobroci serca, ale...


W ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie określony został krąg podmiotów uprawnionych do zawierania porozumień z wolontariuszami (art. 42 ust. 1 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie - DzU nr 96, poz. 873). W myśl regulacji ustawowych osoby prywatne nie mogą indywidualnie korzystać z pomocy wolontariuszy, chyba że wolontariusze będą delegowani do takiej pomocy przez podmioty uprawnione do zawierania z nimi porozumienia o wykonywaniu świadczeń wolontarystycznych.

Forma zawarcia porozumienia jest uzależniona od przewidywanego okresu wykonywania przez wolontariusza świadczeń na rzecz określonego korzystającego. Jeżeli porozumienie między stronami będzie zawierane na okres krótszy niż 30 dni, korzystający nie będzie zobowiązany potwierdzać na piśmie treści porozumienia, chyba że wolontariusz zażąda takiego potwierdzenia.

Bezwzględny obowiązek sporządzenia porozumienia na piśmie powstanie natomiast wtedy, gdy świadczenie wolontariusza będzie wykonywane przez okres dłuższy niż 30 dni. Korzystający ma także obowiązek wydać pisemne zaświadczenie o wykonaniu świadczeń przez wolontariusza, w tym o zakresie wykonywanych świadczeń.
Na prośbę wolontariusza korzystający może również przedłożyć pisemną opinię o wykonywaniu świadczeń przez wolontariusza.

Porozumienie jest umową cywilnoprawną, dlatego też stosunek prawny łączący korzystającego z wolontariuszem nie jest stosunkiem pracy, tylko stosunkiem cywilnoprawnym, a wykonywane przez wolontariusza świadczenie na rzecz korzystającego jest świadczeniem odpowiadającym świadczeniu pracy, a nie świadczeniem pracy.


Zgodnie z ustawą o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie - wolontariuszowi wykonującemu świadczenie na rzecz korzystającego (czyli np. organizacji pozarządowej) przez okres krótszy niż 30 dni przysługuje ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (art. 46 ust. 3 ustawy). Natomiast jeśli porozumienie jest dłuższe niż 30 dni, wolontariuszowi przysługuje zaopatrzenie z tytułu wypadków przy wykonywaniu świadczeń na podstawie ustawy z dnia 30 października 2002 r. o zaopatrzeniu z tytułu wypadków lub chorób zawodowych powstałych w szczególnych okolicznościach (DzU nr 199, poz. 1674 ze zm.). Wolontariusz wykonujący świadczenie na rzecz korzystającego przez okres dłuższy niż 30 dni jest objęty tym zaopatrzeniem od momentu zawarcia porozumienia z korzystającym, a korzystający nie ma obowiązku zapewnienia wolontariuszowi ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków przez okres pierwszych 30 dni.

Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (DzU nr 96, poz. 873) nakłada na korzystającego, który zawarł z wolontariuszem porozumienie na okres krótszy niż 30 dni, bezwzględny obowiązek ubezpieczenia wolontariusza od następstw nieszczęśliwych wypadków (art. 46 ust. 3 ustawy). W przypadku ubezpieczenia wolontariusza od następstw nieszczęśliwych wypadków nie ma znaczenia, czy wolontariusz jest ubezpieczony z innego tytułu.


Wolontariusz nie może pokrywać składek na te ubezpieczenia wyręczając w ten sposób korzystającego. Obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków spoczywa na korzystającym, jeżeli zawarte przez strony porozumienie obejmuje okres krótszy niż 30 dni. Natomiast ubezpieczenie zdrowotne wolontariusza zależy od woli korzystającego. Jeśli korzystający zdecyduje się na ubezpieczenie wolontariusza, będzie zobowiązany do opłacenia składki na to ubezpieczenie. Zgodnie z ustawą objęcie ubezpieczeniem zdrowotnym nastąpi z dniem określonym w umowie zawartej przez korzystającego z Narodowym Funduszem Zdrowia. Natomiast ubezpieczenie to wygaśnie z dniem rozwiązania umowy lub po upływie miesiąca nieprzerwanej zaległości w opłacaniu składek (art. 21 ustawy - Przepisy wprowadzające).


Zgodnie z ustawą o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie - wolontariusz może zwolnić korzystającego jedynie z obowiązku pokrywania przez niego (na zasadach dotyczących pracowników) kosztów podróży służbowych i diet (art. 45 ust. 4 ustawy). Warto podkreślić, że aby zwolnienie to było skuteczne, musi być sporządzone w formie pisemnej.

Wolontariusz nie może zwolnić korzystającego z obowiązków ciążących na korzystającym, czyli np. z obowiązku opłacenia ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków, jak również z obowiązku zapewnienia wolontariuszowi bezpiecznych i higienicznych warunków wykonywania przez wolontariuszy świadczeń.

Obowiązki korzystającego w zakresie bezpieczeństwa i higieny wykonywanych przez wolontariuszy świadczeń powinny być wypełniane przez korzystającego na zasadach dotyczących pracowników. Ma to na celu nie tylko ochronę wolontariuszy przed grożącymi niebezpieczeństwami, ale również wyeliminowanie lub ograniczenie skutków zagrożeń dla ich życia i zdrowia, a więc wypadków, które mogą się wydarzyć przy wykonywaniu przez wolontariuszy świadczeń.

Natomiast jeśli dojdzie do wypadku przy wykonywaniu przez wolontariusza świadczeń, wówczas korzystający powinien:
- zapewnić udzielenie pierwszej pomocy osobom poszkodowanym,
- ustalić okoliczności i przyczyny wypadku oraz zastosować odpowiednie środki zapobiegające podobnym wypadkom.

Korzystający powinien również:
- systematycznie analizować przyczyny wypadków przy pracy, chorób zawodowych i innych chorób związanych z warunkami środowiska przy wykonywaniu świadczeń i na podstawie wyników tych analiz stosować właściwe środki zapobiegawcze,
- zapewnić wstępne przeszkolenie wolontariusza w zakresie bezpieczeństwa i higieny wykonywanych świadczeń przed rozpoczęciem przez wolontariusza wykonywania świadczenia.

Zgodnie z regulacjami ustawowymi wolontariusz powinien posiadać kwalifikacje i spełniać wymagania odpowiednie do rodzaju i zakresu wykonywanych świadczeń, jeżeli obowiązek posiadania takich kwalifikacji i spełniania stosownych wymagań wynika z odrębnych przepisów (art. 43 ustawy). Jeżeli pomoc w opiece nad chorymi ogranicza się do czytania chorym książek lub wyprowadzania na spacer, to spełnianie określonych kwalifikacji nie będzie konieczne.

Natomiast jeżeli opieka nad chorym będzie dotyczyła świadczeń zdrowotnych, wówczas wolontariusz będzie musiał posiadać kwalifikacje wynikające z regulacji dotyczących opieki zdrowotnej.


Korzystający - ma obowiązek poinformować wolontariusza o przysługujących mu prawach i ciążących obowiązkach oraz zapewnić dostępność tych informacji. Formy realizacji tego obowiązku przez korzystającego mogą być różne, zależnie od jego pomysłowości i możliwości; może to być po prostu rozmowa z wolontariuszem - albo przekazanie mu odpowiednich informacji w postaci ulotki lub innego dostępnego materiału. Dla korzystającego istotne jest, aby wolontariusz potwierdził (najlepiej pisemnie), że został poinformowany o ryzyku dla zdrowia i bezpieczeństwa związanym z wykonywanymi świadczeniami oraz o zasadach ochrony przed zagrożeniami, a także o przysługujących wolontariuszowi prawach i ciążących na nim obowiązkach.



Podjecie decyzji o stworzeniu działalności pozarządowej w III sektorze, musi być dokładnie przemyślana, uwazam, że pomysł i idea nie jest zła, jednak wykonanie w warunkach, kiedy osoby nie zajmują jednego terenu i nie spotykają się osobiscie jest utopijna.

To nie jest podcinanie skrzydeł, po prostu moje racjonalne myslenie:)


Post został pochwalony 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
darlasu




Dołączył: 21 Gru 2007
Posty: 174
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 7 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 8:28, 20 Sie 2008    Temat postu:

Domyslam sie ze osoby zaangazowane w forum czy rozmowy w pokoju sa w tym okresie zajete, ja jestem caly czas myslami o stworzeniu czegos w realu, nie mam pojecia jak zaczynac ten temat, wiem jedno ze duzo osobom pomoglo by to sie zrealizowac, moze malymi, bardzo malymi krokami?

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
piotr_abc_63




Dołączył: 12 Sie 2011
Posty: 9
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 23:24, 21 Wrz 2011    Temat postu:

Troszeczkę się upieram przy tym żeby nazwę zaadresować również do DDD, z tym że nie mam pomysłu jak to zrobić bo określenie "dysfunkcja" nie jest całkiem jasne, z tym się zgadzam. Może dobrze byłoby żeby w nazwie było określenie "przebudzenie" lub podobne ?

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
sarenka_0
Moderator



Dołączył: 30 Lis 2007
Posty: 607
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 67 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Bielsko-Biała

PostWysłany: Śro 23:31, 21 Wrz 2011    Temat postu:

no i narescie fundacja nie jest tylko naszym marzeniem czy tematem rozmow ale sa podejmowane konkretne działania w celu realizacji stworzenia tej organizacji

Nasze propozycje

"Łzy alkoholu"
"odrodzenie z dysfunkcji i alkoholu"

Jesli macie jakiekolwiek sugestie i opinie co do nazwy fundacji a moze macie inny pomysl na nazwe piszcie propozycje i wybierzemy najlepsza Wasza opinia jest cenna i bedzie miec duzy wplyw na rozwoj naszej fundacji i nas wszystkich


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
piotr_abc_63




Dołączył: 12 Sie 2011
Posty: 9
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 0:14, 22 Wrz 2011    Temat postu:

Może: "Obudź się i żyj" ?

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
darlasu




Dołączył: 21 Gru 2007
Posty: 174
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 7 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 20:23, 23 Wrz 2011    Temat postu:

Z mojej zaawansowanej pracy na tematem utworzenia fundacji wynika ze powinno byc slowo alkohol w nazwie, to doradzil nam prawnik w angli i ludzie zwiazaniani z juz istniejacymi fundacjami czy innymi formami dzialanosci, cel tego: zebysmy byli latw rozpoznawalni i kojarzeni z problemem alkoholowym itd.. Z calego serce dziekuje za wsparce i sugestie plynace z serc DDA i DDD jak i rowniez bylych alkoholikow.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
sarenka_0
Moderator



Dołączył: 30 Lis 2007
Posty: 607
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 67 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Bielsko-Biała

PostWysłany: Pią 21:39, 23 Wrz 2011    Temat postu:

Wolni od alkoholu

Trzeźwy swiat

Niepijacy

Zyje bo nie pije

Nie pije

nie chce juz pic

odejdz alkoholu

alkohol- zerwijmy chory krąg

abstynent

dar trzexwosci

alkohol, nie dziekuję

alkohol nigdy wiecej

odejdź alkoholu - niszczysz

uwolnij sie od alkoholu

wygram z piekłem, alkoholem

zabijasz mnie alkoholu


Post został pochwalony 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
sarenka_0
Moderator



Dołączył: 30 Lis 2007
Posty: 607
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 67 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Bielsko-Biała

PostWysłany: Pią 23:23, 23 Wrz 2011    Temat postu:

alkoholu - zostaw mnie

alkoholu - odejdź


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu    Forum www.ddawolanieopomoc.fora.pl Strona Główna -> IDEA POWSTANIA FUNDACJI NA RZECZ DDA Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3 ... 30, 31, 32  Następny
Strona 1 z 32

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Arthur Theme
Regulamin